Turen går til Lillebælt

Vi vidste det ikke, men nåede i dette forår og sommer at blive forelsket i Lillebælt. Tænk at vi kunne bo så tæt på og alligevel overse én af Danmarks mest vidunderlige perler. Denne sommer fik holdet lov til at skabe en kampagne for Vilde Vidunderlige Lillebælt og byerne Middelfart, Fredericia og Kolding. Med fortællinger på film, i avisen og på nettet.

I år har der været allokeret ekstra penge til at få danskerne til at opleve Danmark. Så vi blev hjemme og brugte tid, opmærksomhed og feriedage i det nære. Der har været mange kampagner, som skulle få os til at få øje på dette. Fra Bare Danmark, den store landsdækkende kampagne, til fx Fyn skal det være, hvor alle fortræffelighederne på Fyn kom i spil.

Middelfart, Fredericia og Kolding fik også kigget ned i kassen og skrabet knap en million sammen til en kampagne, som skulle skabe opmærksomhed og synlighed. Mediegruppen vandt opgaven i konkurrence med tre andre bureauer. Det var lige før sommer og med en sindssyg tidsplan foran os.

Sammen med holdet i Lillebælt lykkedes det at skabe noget unikt og anderledes. Med en række greb kendt fra TV og ejendomsmæglerbranchen skabte vi sammen med byerne konceptet: Lillebælts Vilde Vidundere. Med lån fra DR’s landsdækkende serie af naturprogrammer og med stor troværdighed fra områdets mange muligheder for oplevelser.

Solgt på stedet

Kampagnen bygger på udtrykket ‘Solgt på stedet’. Et udtryk, der fortæller, at vi bliver blæst bag over af noget, vi ikke havde ventet. At vi har haft en helt særlig oplevelse. At vi har fået en særlig og uventet kærlighed til et sted.

’Solgt på stedet’ er samtidig et udtryk, der trækker en særlig parallel til ejendomsmægleruniverset. Og det er det univers, kampagnen læner sig op ad. Med ’Solgt på stedet’ fremviser og formidler vi alle de vilde vidundere, som Lillebælt byder på.

Kampagnens fortæller blev TV-vært og boligekspert Sara Lygum, som har sat scenen for nogle særligt vidunderlige film, der tager modtageren med på tur i Lillebælt – fra natur, shopping, mad og overnatning til kultur og mødesteder.

Kampagnen ruller stadig og har konverteret særligt godt. På trods af stor konkurrence på nettet og mange at slås med.

Mød kampagnens elementer her:

  • Seks film med Sara som værtinde – se alle film her
  • Landsdækkende avisomdeling til alle dagsbladslæsere – Se avistillægget her
  • Landingside og univers – se hjemmesiden her
  • Digitale konkurrencer og annoncer – se eksempler på annoncer gennem #solgtpåstedet her

Resultater

  • 7,9 mio. gange er kampagnen vist digitalt
  • 5,4 mio. gange er filmene blevet vist (Facebook, digitale dagblade og YouTube)
  • 6.625 har deltaget i konkurrencer
  • 37.793 gange er hjemmesiden besøgt
  • 111.167 gange er der interageret med kampagnen (kliks, likes, kommentarer)

Få 20 nye
kommunikations
kollegaer uden at
ansætte en eneste

Mangler I en AD’er, digital markedsføringsspecialist eller tekstforfatter? Vi hjælper dig med at få hastighed på din kommunikation og markedsføring – på abonnement. Du får et helt hold i ryggen, har fuld kontrol over dit budget og en aftale, der kan skaleres.

Få kommunikation på abonnement

“Med en særlig indsigt i sundhed, samfund og miljø kæmper vi for det bedre liv”